حسابدار آنلاین
طعمی متفاوت از حسابداری

تنظیم اظهارنامه املاک

تنظیم اظهارنامه درآمد ناشی از واگذاری املاک

مطابق با ماده ۵۲ قانون مالیاتهای مستقیم درآمد شخص حقیقی یا حقوقی ناشی از واگذاری حقوق خود نسبت به املاک واقع در ایران پس از کسر معافیت‌های مقرر در این قانون مشمول مالیات بر درآمد املاک می‌باشد. درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می‌گردد عبارت است از کل مال‌الاجاره، اعم از نقدی و غیر نقدی، پس از کسر بیست و پنج درصد (۲۵%) بابت هزینه‌ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره. واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یکصد هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور (موضوع تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر این قانون) به عنوان “واحد خالی” شناسایی می‌شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره خواهند شد.
زمان تسلیم اظهارنامه املاک تا پایان تیر ماه هر سال است و مودیانی که در مهلت مذکور و تا پایان موعد مقرر اقدام به تسلیم اظهارنامه مالیاتی خود نکنند طبق ماده ۱۹۲ قانون مالیاتهای مستقیم مشمول جریمه غیر قابل بخشودگی معادل ده درصد (۱۰%) مالیات متعلق برای آنها و عدم بهره‌مندی مودیان مذکور از معافیت‌های مالیاتی می‌شود.
سازمان امور مالیاتی کشور، در راستای توسعه خدمات الکترونیکی جهت خود اظهاری مودیان مالیاتی، اظهارنامه را در سامانه tax.gov.ir قرار داده است که مودیان محترم مالیاتی، پس از ثبت نام در سامانه ثبت نام الکترونیکی می‌بایست نرم افزار مذکور را دانلود و پس از تکمیل اظهارنامه، اقدام به ارسال نمایند.
در این رابطه کارشناسان و متخصصین ما در حسابدار آنلاین با تاکید بر اصل رازداری و توجه به محرمانه بودن اطلاعاتی که در جریان ارائه خدمات حرفه‌ای در اختیار آنها قرار می‌گیرد و در جهت تنظیم و ارسال به موقع اظهارنامه املاک و بهره‌مندی کامل از معافیت‌های قانونی آن آماده ارائه خدمات به شما مودیان محترم مالیاتی می‌باشند.